Śledzie po egipsku© Pyszności

Śledzie po egipsku. Wschodząca gwiazda wigilijnej kolacji

Ewa MalinowskaSebastian Lubera
22 listopada 2024

Na świątecznym stole nie może zabraknąć ryb. Wśród nich honorowe miejsce zajmują śledzie, które przygotować można na wiele sposobów. Chociaż dominują przede wszystkim filety w oleju, to wersja egipska szybko zrzuci je z piedestału.

Śledzie to jeden z symboli postu, który obowiązuje w czasie wigilijnej kolacji. Jednak w polskiej kuchni goszczą od wielu lat nie tylko w czasie postu. Zamiast robić tradycyjne śledzie w oleju lub zanurzać kawałki ryby w śmietanie, postaw na prosty przepis z dodatkiem pomidorowej passaty oraz przypraw. Po prostu palce lizać!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Postaw na śledzie

Śledź to ryba nie tylko smaczna i niedroga, ale również bardzo zdrowa. Zawiera kwasy omega-3, które korzystnie wpływają na pracę mózgu, poprawiając pamięć oraz koncentrację. Są także cennym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak A, D i E, które wykazują działanie przeciwutleniające i chronią organizm przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.

Dodatek Oleju Polskiego dodatkowo dostarcza większą porcję kwasów omega-3 oraz witaminy E i K. Ma neutralny i delikatny smak, który nie zdominuje naturalnego aromatu śledzi i dodatków. Ma również wysoką temperaturę dymienia, dzięki czemu świetnie sprawdzi się do smażenia i pieczenia.

Śledź po egipsku — przepis na Wigilię

Pyszny, rozpływający się w ustach śledź otoczony pomidorowym sosem to danie, którego nie może zabraknąć podczas świąt, ale i po grudniowym celebrowaniu chętnie wrócisz do tego przepisu.

Śledzie po egipsku
Śledzie po egipsku© Pyszności

Jakie śledzie wybrać? Najlepiej sięgnąć po matiasy. To śledzie młode, tłuste i delikatne w smaku. Idealne do bezpośredniego spożycia lub jako dodatek do sałatek. Wybierając filety śledziowe, warto kierować się przede wszystkim składem produktu i sposobem jego produkcji. Zwracaj uwagę na certyfikaty, które świadczą o jakości i pochodzeniu ryb.

Składniki:

  • 12 filetów ze śledzi,
  • sok wyciśnięty z połowy cytryny,
  • 1 łyżeczka soli,
  • pół szklanki mąki pszennej,
  • 1/4 szklanki oleju rzepakowego marki Olej Polski,
  • 1 cebula,
  • 2 liście laurowe,
  • 3-4 ziela angielskie,
  • 500 g passaty pomidorowej,
  • pół łyżeczki soli,
  • 1/4 łyżeczki pieprzu.

Sposób przygotowania:

Krok 1. Filety śledziowe skropl sokiem z cytryny oraz posyp solą. Każdy kawałek ryby obtocz w mące pszennej.

Krok 2. Na patelni rozgrzej olej i obsmaż na nim śledzie. Powinny zarumienić się z obu stron. Po usmażeniu odłóż je na ręcznik papierowy, by pozbyć się nadmiaru tłuszczu.

Krok 3. Na tę samą patelnię wrzuć pokrojoną cebulę, liście laurowe oraz ziele angielskie i przesmaż chwilę. Wlej passatę pomidorową i dopraw solą oraz pieprzem. Dorzuć podsmażone wcześniej filety śledziowe i gotuj pod przykryciem przez ok. 6-8 minut.

Krok 4. Gotowe śledzie przełóż na talerz lub półmisek i udekoruj posiekaną natką pietruszki. Smacznego!

Śledzie po egipsku
Śledzie po egipsku© Pyszności
Źródło artykułu:Pysznosci.pl
© Delicious Magazine
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.