Do smażenia ryb i pierogów używaj oleju rzepakowego© Adobe Stock | Monika

Zdrowsza alternatywa dla tradycyjnych składników w potrawach świątecznych, czyli jak olej może zastąpić masło i smalec

Marcin Michałowski
22 listopada 2024

Okres Bożego Narodzenia to czas obfitych posiłków i tradycyjnych potraw. Choć trudno wyobrazić sobie święta bez smażonych pierogów czy tłustego mięsa, warto pamiętać o zdrowiu i wprowadzić do swojej kuchni kilka zmian. Jednym z prostych sposobów na poprawę wartości odżywczych świątecznych dań jest zamiana tradycyjnych tłuszczów, takich jak masło czy smalec, na zdrowszy odpowiednik – olej rzepakowy.

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowych smaków i tradycyjnych potraw. W wielu domach królują wtedy dania przygotowywane na maśle czy smalcu, które od lat uchodzą za filary klasycznej kuchni. Jednak coraz częściej pojawia się potrzeba wprowadzenia zdrowszych rozwiązań do codziennego gotowania, także podczas świątecznych przygotowań. Jednym z takich produktów, który doskonale wpisuje się w tę filozofię, jest olej rzepakowy. Dzięki swoim właściwościom zdrowotnym i kulinarnym może on z powodzeniem zastąpić tradycyjne tłuszcze, oferując lżejsze i zdrowsze alternatywy.

Olej rzepakowy
Olej rzepakowy© Adobe Stock

Dlaczego warto wybrać olej rzepakowy?

Jak podkreśla dietetyk Paulina Pawicka, olej rzepakowy jest jednym z najzdrowszych tłuszczów roślinnych, co czyni go doskonałym wyborem nie tylko na co dzień, ale również w okresie świątecznym. W przeciwieństwie do masła i smalcu, które zawierają dużą ilość tłuszczów nasyconych, olej rzepakowy charakteryzuje się wysoką zawartością jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (MUFA) oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (PUFA), w tym cennego kwasu alfa-linolenowego (omega-3).

— Masło i smalec zawierają wysokie ilości tłuszczów nasyconych, które mogą podnosić poziom cholesterolu LDL ("złego" cholesterolu) i triglicerydów we krwi. Olej rzepakowy ma znacznie niższą zawartość tłuszczów nasyconych, a wyższą nienasyconych, co sprzyja obniżeniu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych — tłumaczy dietetyk Paulina Pawicka.

Zdrowotne korzyści ze zamiany masła i smalcu na olej rzepakowy

Masło i smalec od lat stanowią podstawę polskiej kuchni, jednak ich nadmierne spożycie może przyczyniać się do podwyższenia poziomu złego cholesterolu LDL i zwiększenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Tymczasem, jak zaznacza Paulina Pawicka, olej rzepakowy:

  1. ma niski poziom tłuszczów nasyconych, co sprzyja regulacji cholesterolu i obniżeniu ryzyka miażdżycy;
  2. jest bogaty w fitosterole, które ograniczają wchłanianie cholesterolu w jelitach, wspomagając zdrowie układu krążenia;
  3. dzięki wysokiej zawartości witaminy E oraz antyoksydantów wspiera układ odpornościowy, działa przeciwzapalnie i chroni organizm przed stresem oksydacyjnym.
— Wyniki badań wskazują, że w porównaniu z typową zachodnią dietą, jak i bazującą na tłuszczu o wyższej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych (np. olej kokosowy), model żywienia, w którym jako źródło tłuszczu używa się oleju rzepakowego, pozytywnie oddziałuje na gospodarkę lipidową, obniżając stężenie cholesterolu całkowitego (średnio o 12,2–12,5 proc.) i cholesterolu LDL (średnio o 17 proc.) — dodaje dietetyczka.
W słodkich wypiekach masło możesz zastąpić olejem rzepakowym
W słodkich wypiekach masło możesz zastąpić olejem rzepakowym© Adobe Stock | fotoedu

Olej rzepakowy w świątecznych potrawach

Nie każdy wie, że olej rzepakowy może być stosowany nie tylko do smażenia ryb czy pierogów, ale także do słodkich wypieków, takich jak pierniki czy serniki. Jak zastąpić masło olejem rzepakowym podczas przygotowywania świątecznych deserów?

Zamiana masła na olej rzepakowy w wypiekach jest bardzo prosta. Dietetyk Paulina Pawicka radzi, aby w przepisach stosować proporcję 3/4 objętości masła na olej. Na przykład, jeśli przepis wymaga 100 g masła, można użyć 75 ml oleju rzepakowego. Olej zapewni wypiekom miękkość i wilgotność, co jest szczególnie pożądane w przypadku pierników czy serników.

  • Pierniki: Ciasto staje się bardziej elastyczne i miękkie, co ułatwia jego formowanie. Warto jednak dodać nieco więcej mąki, aby zachować odpowiednią konsystencję.
  • Serniki: Użycie oleju sprawia, że sernik jest lżejszy i delikatniejszy w smaku.

Jaki olej wybrać do smażenia ryb i pierogów?

Dzięki wysokiej temperaturze dymienia (ponad 240°C) olej rzepakowy doskonale nadaje się do smażenia. Jest stabilny termicznie i mniej podatny na utlenianie w porównaniu do masła czy smalcu. To oznacza, że podczas smażenia powstaje mniej szkodliwych substancji chemicznych. Jak podkreśla Pawicka, najlepszym wyborem do smażenia (m.in. ryb i pierogów) będzie olej rzepakowy rafinowany, który jest oczyszczony i bardziej odporny na wysokie temperatury.

Do smażenia pierogów warto wybrać olej rzepakowy
Do smażenia pierogów warto wybrać olej rzepakowy© Adobe Stock | ThuyTrang

Olej rzepakowy – uniwersalny i polski

Olej rzepakowy to nie tylko zdrowsza alternatywa, ale także wygodniejsza. Produkt ten bowiem jest wyjątkowo uniwersalny. Można go używać zarówno do dań wytrawnych, jak i słodkich wypieków. Doskonale sprawdza się w sałatkach, surówkach, sosach i zupach, a także jako baza do marynat.

Jednym z dodatkowych atutów oleju rzepakowego jest jego neutralny smak, który nie dominuje potraw, lecz delikatnie podkreśla ich walory. Warto również podkreślić, że olej rzepakowy dostępny w Polsce jest produkowany z polskiego rzepaku. To lokalny, w pełni naturalny produkt, który wspiera rodzime rolnictwo i przemysł spożywczy.

Zdrowe święta z olejem rzepakowym

Wprowadzenie oleju rzepakowego do świątecznych potraw to krok w stronę zdrowszego stylu życia, który nie wymaga rezygnacji z ulubionych smaków oraz tradycji. Dzięki swoim licznym właściwościom zdrowotnym i wszechstronności kulinarnej olej rzepakowy jest doskonałą alternatywą dla masła i smalcu. To produkt, który nie tylko ułatwia przygotowanie potraw, ale również pozytywnie wpływa na zdrowie całej rodziny.

Jak powiedziała dietetyk Paulina Pawicka, olej rzepakowy to wybór, który wpisuje się w nowoczesne podejście do gotowania – z poszanowaniem tradycji, ale i troską o zdrowie. Warto spróbować tej zmiany i cieszyć się świętami w lżejszym, ale równie smacznym wydaniu.

© Delicious Magazine
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.