© materiały partnera

Jak gotować sezonowo i wykorzystać świeże, lokalne składniki?

Paulina Kruk
17 kwietnia 2024

Szparagi, nowalijki, pierwsze truskawki, agrest, borówki, pachnące pomidory, szczypiorek – na kulinarne skarby wiosny czekamy cały rok. Jak możemy w pełni wykorzystać ich potencjał, by cieszyć się nie tylko ich smakiem, ale i czerpać z ich właściwości?

Grillowanie na okrągło

Grillowanie to jedna z głównych wiosenno-letnich atrakcji Polaków. W pogodne dni jak kraj długi i szeroki wypełnia się zapachem grillowanych kiełbasek. Warto obok nich położyć na ruszcie także szparagi. Sezon na nie trwa krótko, zjadajmy je więc na wszelkie sposoby – gotowane, smażone, zmiksowane w zupie i prosto z rusztu.

Do grillowania nadają się także nowalijki – młode marchewki, ziemniaki, a także rzodkiewki – zupełnie niekojarzone z grillowaniem, ale przepyszne tuż po zdjęciu z grila. Wystarczy pokroić je na plastry, ułożyć na ruszcie, a potem podawać z ziołową salsą.

Kiedy pogoda nie pozwala na rozpalenie tradycyjnego rusztu, wszystkie zaplanowane potrawy możesz przygotować na grillu elektrycznym. Urządzenie GÖTZE & JENSEN GL601X można otworzyć do 180 st. i tym samym wykorzystać całą jego powierzchnię na rozłożenie mięsa, szparagów i innych sezonowych pyszności. Z takim sprzętem można cieszyć się grillowaniem bez względu na pogodę.

© materiały partnera

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pascal Brodnicki i jego sposoby na pyszne dania z grilla! 🥩 | Gotuj jak Mistrz! | Götze & Jensen

Moc warzyw i owoców

Często bywa tak, że wiosną chętniej niż po jedzenie sięgamy po soki. Czasami robimy to celowo, by zrzucić kilka kilogramów, a czasami po prostu nie mamy apetytu i niektóre posiłki zastępujemy zmiksowanymi warzywami i owocami. Soki to też dobra alternatywa na dostarczenie cennych witamin i minerałów dla osób, które nie przepadają za warzywami w wersji surowej.

Chcąc cieszyć się jak najlepszym smakiem i czerpać jak najwięcej dobroci z warzywno-owocowych soków, najlepiej jest przygotować je w wyciskarce wolnoobrotowej. Model GÖTZE & JENSEN SJ901T pracuje z prędkością zaledwie 65 obrotów na minutę, dzięki czemu sok nie nagrzewa się i zachowuje witaminy i mikroelementy, ma też więcej błonnika pokarmowego niż sok z sokowirówki. Wyciskarka GÖTZE & JENSEN ma jeszcze jedną zaletę – duży otwór, do którego mieszczą się całe jabłka czy buraczki bez konieczności ich wcześniejszego krojenia.

© materiały partnera

Z których wiosennych warzyw można przygotować wyciskane soki? Do wyciskarki możesz wrzucać marchewki, botwinę razem z liśćmi, rzodkiewki, rzeżuchę, natkę pietruszki, a nawet rzodkiewkę. Miksuj je do woli i dodaj słodkie owoce, np. jabłka i pomarańcze.

Do koktajli, szczególnie tych z miękkich owoców i z dodatkiem jogurtu, mleka czy płatków idealne sprawdzi się też blender kielichowy, np. GÖTZE & JENSEN TB702X. Dzięki mocnemu silnikowi bez problemu poradzi sobie nawet z kruszeniem lodu, a szklany dzbanek umożliwi zmiksowanie w nim gorących potraw, np. warzyw na zdrową i sycącą zupę krem.

Na surowo

Byłoby idealnie, gdybyśmy częściej sięgali po świeże warzywa i chrupali je zamiast słodkich i słonych przekąsek. Nowalijki nadają się do tego idealnie. Żeby bardziej przekonać się do ich smaku, możesz mieszać je ze sobą w wiosennych sałatkach. To dobry sposób na częstsze jedzenie warzyw. Mając w domu sprzęt, który w trymiga pokroi za ciebie warzywa, staje się to jeszcze prostsze. Blender GÖTZE & JENSEN HB950K Inox ma w zestawie m.in. ostrze do krojenia w plasterki, które przyspieszy przygotowanie mizerii lub warzyw na domowe chipsy, czy średnie ostrze w sam raz do przygotowania surówek, czy starcia buraków. To nie wszystkie możliwości tego blendera. Został on wyposażony również w przystawkę do krojenia w kostkę. Z jej wykorzystaniem błyskawicznie pokroisz składniki np. na tradycyjną sałatkę jarzynową.

Składniki na prostą i ekspresową sałatkę z nowalijek

  • pomidor
  • ogórek
  • szczypior
  • rzodkiewka
  • koperek
  • jogurt naturalny
  • sól
  • pieprz
Źródło artykułu:Materiał Partnera