Nie tylko jajka mają szczególne znaczenie podczas Wielkanocy. Poznaj zaskakującą symbolikę oleju
Wielkanoc, tak jak większość świąt katolickich, opiera się na licznych symbolach. Świąteczny stół ugina się pod przysmakami, które odgrywają ważną rolę nie tylko w napełnianiu głodnych żołądków, ale również w podtrzymywaniu tradycji. Swoje znaczenie ma także i olej, chociaż wiele osób niesłusznie pomija go podczas wymieniania najważniejszych wielkanocnych symboli.
Świąteczny koszyczek nie zawsze był bogaty
Tradycja święcenia pokarmów w Wielkanoc sięga VIII wieku. Początkowo zwyczaj ten był praktykowany jedynie na terenie Europy Zachodniej, a do Polski dotarł prawdopodobnie prawie 100 lat później.
Wszystko zaczęło się od święcnia jedynie pieczonego baranka. Z biegiem lat koszyczek wielkanocny ulegał stopniowemu powiększaniu o nowe produkty, takie jak chleb, jajka, masło, olej i ciasto. W XIX wieku święconka stała się już bogatą kompozycją różnych potraw, z których każda posiadała swoje symboliczne znaczenie.
Symbole wielkanocne i ich znaczenie
Jajka są symbolem rodzącego się życia, baranek z masła jest dość oczywistym nawiązaniem do Baranka Bożego, który gładzi grzechy świata, a chleb, symbol ciała Chrystusa, ma przynieść pomyślność i szczęście. Na stole pojawia się również wędlina (symbol dostatku i oznaka zakończenia postu), chrzan (jako symbol siły) oraz nowość, która w symbolice wielkanocnej pojawiła się stosunkowo niedawno, czyli zajączek i kurczaczek – wiosna i nowe życie.
W cieniu kolorowych pisanek, bukszpanu, baranków i innych przysmaków wyjętych ze święconki schował się jeszcze jeden ważny, ale mało znany symbol – olej.
Olej na Wielkanoc
Bakalie i twaróg na sernik, jajka, warzywa na sałatkę jarzynową, kiełbasa, mąka, chrzan - lista zakupów na święta wydaje się nie mieć końca. Nie może jednak zabraknąć na niej oleju. Będzie bazą domowego majonezu, składnikiem ciasta i przyda się do smażenia. Wzbogaci też smak sałatki, będąc przy tym dobrą alternatywą dla oliwy.
To cichy bohater przedświątecznych przygotowań, który w wielkanocnej symbolice pozostaje mocno w cieniu.
Czego symbolem jest olej?
Olej od wieków odgrywał szczególną rolę w wielu kulturach i religiach. Już w czasach Greków i starożytnych Rzymian, ceniono jego wyjątkowe właściwości i nadawano mu mistyczne znaczenie.
Nie inaczej jest też w Kościele Katolickim. W Starym Testamencie olej był używany do namaszczania kapłanów, królów i proroków. Do dziś pozostaje również ważnym elementem innych sakramentów, jak chrzest, bierzmowanie czy namaszczenie chorych. Przede wszystkim oznacza ono przemianę. Człowiek świecki, namaszczony olejem, wkracza w strefę sacrum, stając się częścią wspólnoty wiernych.
Na stole wielkanocnym olej staje się znakiem błogosławieństwa Boga i darów Ducha Świętego. Symbolizuje siłę i moc, która umacnia wiarę oraz pomaga w dążeniu do świętości, a także obrazuje natchnienie i pasję.
Chociaż wydaje się być tylko dodatkiem do potraw, to odgrywa ważną rolę podczas Wielkanocy. Powinniśmy docenić jego wartość.